Програма на семинара
Обучението започва с базов модул – Мануално мускулно тестиране, визуална диагностика и нарушенията в мио-фасциалните вериги. В последствие обучението придобива специфична насока в зависимост от методите на въздействие ( висцерална, краниална, вертебрална, емоционална корекция, химически дисбаланс и др.) или по нозология ( дискови хернии, затлъстяване, болкови синдроми, синдром на a. vertebralis, синдром на m. pectoralis minor, синдром на m. piriformis, компресивни синдроми на гръбначния стълб и т.н.)
1 Модул
Въвеждане в алгоритма за диагностика на първичното слабо звено на мускулно-скелетната система и определяне на причините за неговото образуване.
1.1. Миология. Неврофизиологични основи на мускулна контракция. Мануално мускулно тестиране в ПК.
Учебната програма съдържа теоретична и практична част във всеки ден на курса.
Общо 18 часа, през които ще се изучават основите и инструменти на приложната кинезиология:
Какво е медицинска (приложна) кинезиология.Резличието в разбирането за функцията на нервната система в неврологията и неврокинезиологията.Различия при оценката на функцията на нервната система в неврологията и приложната кинезиология: Предмет на изучение, оценка на тонуса,оценка на рефлекса.
Принципи при класическото изследване на рефлексите на нервната система. Защо това е недостатъчно ?
Какво е мануалното мускулно тестиране в ПК и какви са етапите при неговото извършване.
Висцеро-моторни рефлекси, примери.
Классификация на биомеханичните промени на мускулно-скелетна система.
Базови закони за реакциите на периферната нервна система в отговор на нейното увреждане.
Компенсаторни механизми за възстановяване на функционалните нарушения ( нивата на компенсации).
Практическо овладяване на навици за мануално мускулно тестиране при намалена активност на миотатичен рефлекс на 30 постурални и фазични мускули
1.2.Визуална диагностика на неоптимална статика и динамика
Учебната програма съдържа теоретична и практична част във всеки ден на курса.
Общо 18 часа, през които ще се изучават критерии за диагностика и корекция на пато- и саногенетични промени в тялото на пациента с методите на приложната (медицинската) кинезиология
1.Базови закони за реакциите на периферната нервна система в отговор на нейното увреждане.Периферно ниво на поражение на мускулите, диагностика и методи за корекция.
2.Классификация на биомеханичните промени на мускулно-скелетна система. Саногенетични и патогенетични механизми на биомеханични промени на мускулно-скелетна система. Междумускулен дисбаланс и методи за неговата корекция.Вариантите за деформация на статика и динамика.
3.Визуална диагностика (като скрининг – система) за определяне на зоната на разположение на патогенетично важен хиповъзбудим и хипотоничен мускул, който формира болкови мускулни синдроми в различни области на гръбначен стълб и крайниците. Основни визуални критерии на оптимална и неоптимална статика и динамика, нарушаване на програмата на формиране на двигателен модел. Построяване на функционална диагноза. Правила за попълване на диагностична карта.
1.3 Мускулно-фасциални вериги на тялото и долните крайници.
В семинара са представени анатомо-физиологичните особенности на биомеханиката и патобиомеханиката на мускулно-фасциалните връзки, детайлно е разработена топографията на 9 основни мускулно-фасциални вериги. Синтезирани са изследванията на Т. Майерс, Д.Лиф, В.Янда, J Trevell., D. Simons и са допълнени с мануалното мускулно тестиране. Представени са визуалната диагностика на неоптималната статика и динамиката за всяка от мускулно– фасциалните вериги.
Подробно са осветени общите въпроси, като: анатомия, биомеханика, патобиомеханика, методиката на провеждане на тестирането.Подробно се изучава алгоритъмът за диагностика и методите на лечебното въздействие ( динамично преобучаване, аутомобилизация, ПИР, ПНФ и др.) при нарушенията в МФВ.
Представа за патобиомеханични (обратими) промени на мускулно-скелетната система и методи за тяхната корекция.
Варианти на биомеханическите нива на поражения (периферен, сегментарен, надсегментарен, централен).Варианти на периферното биомеханично ниво на поражение.
Варианти на сегментарно биомеханично ниво на поражение (5 фактори : на междупрешленния отвор, торзия на твърда мозъчна обвивка, нарушение на кръво- и лимфооттичане, компресивни синдроми, меридианен дисбаланс)
Централни (надсегментарни) нива на поражение.